Kış Lastiği Uygulaması 2019 İçin Yayınlandı

Kış Lastiği Uygulaması 2020

Kış lastiği uygulaması kış mevsimine özgü hava koşulları nedeniyle olabilecek kazaları en düşük düzeye çekmek amacı ile uygulanır.Kış lastiği uygulaması yasal bir zorunluluktur. Kar yağmamış olsa bile soğuk hava nedeniyle özellikle geceleri yerler buz tutar. Bu nedenle de normal lastiklerin fren mesafesi kış lastiklerine oranla çok daha uzun olmaktadır. Yerlerde buz olması nedeniyle en çok kazaya rastlanan zaman aralığı, 1 Aralık-1 Nisan arasıdır.

Kış Lastiği Uygulama Zamanı

Kış lastiği uygulama zamanı İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge ile 81 ile bildirildi.Bu bildiriye göre Kış lastiği uygulaması 01 Aralık 2019 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2020 tarihinde sona eriyor.

Kış Lastiği Uygulaması Zorunlu Olan Grup

Kış lastiğini zorunlu olarak uygulaması gereken grup İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilmiştir. Bu bilgiye göre kış lastiğini şehirlerarası karayollarında seyahat eden bütün kamyon, çekici, tanker, kamyonet, minibüs, otobüs gibi araçlar ile Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde A yetki belgesine kayıtlı araçların 1 Aralık, 1 Nisan arasında kış lastiği uygulamasına zorunlu olarak uymak durumundadır. Bunun dışında okul servisi gibi özel amaçlar için kullanılan taşıtlarda kış lastiği olup olmadığı daha da dikkatli bir şekilde kontrol edilecektir.

Bu yaptırıma uymayan araç sahiplerine cezai işlem uygulanacaktır.

Kış Lastiği Denetimi

Kış lastiği kontrolünden sorumlu devlet kurumları şunlardır:

  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,
  • Emniyet Genel Müdürlüğü,
  • Jandarma Genel Komutanlığı

Kış lastiği kontrolü gerekli görüldüğü durumlarda Bakanlık tarafından valiliklere de devredilebilir.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırlamış olduğu ve 2012’den bu yana yürürlükte bulunan ‘’Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik’’ Kanun Hükmünde Kararname olup uyulması yasal olarak zorunludur.

Kışlastiğitakmayan araçların trafikte seyretmelerine izin verilmez. Bunun dışında gerekli  durumlarda, trafiğin çok sıkışık olduğu yerlerde çekici kamyon, tanker benzeri araçlar yetkili kişinin uygun gördüğü alana çekilerek trafiğin hafiflemesine kadar bekletilebilir. Bu kapsama sadece ağır tonajlı araçlar dahil edilmektedir.

Bu kadar üzerinde durulan bir konuyu ihmal etmeyin ve bu konuda sizin için hazırlamış olduğumuz avantajlı ürünlere göz atmak için lütfen  www.kislastigifiyatlari.net adresinden web sitemizi ziyaret ediniz.

Bir önceki yazımız olan Kış Lastiği Kampanyası İle Yanınızdayız başlıklı makalemizde Kış lastiği kampanya ve kış lastiği kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfayı Paylaş
error