Kış Lastiği Uygulaması Zorunlu Olan Şehirler

1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan ve 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan “KIŞ LASTİĞİ KULLANMA ZORUNLULUĞU İLE İLGİLİ USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ” e göre kış lastiği kullanımının zorunluğu olduğu şehirler belli oldu.

Geçtiğimiz senelerde sadece yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda kullanılması zorunlu olan kış lastikleri, bu seneden itibaren kişisel araçlar içinde zorunlu olmuştur.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır. Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay artırabilir.

 

Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük ve Düzce illerinde yaşayan sürücüler hususi araçlarında da önümüzdeki kış, kış lastiği kullanmak zorundalar.

Bir önceki yazımız olan Yokohama'nın kış lastiği testlerden başarıyla geçti başlıklı makalemizde Yokohama ve Yokohama v905 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sayfayı Paylaş
error